top of page
  • biranoren

סוד הבתים שנראים כמו במגזין עיצוב


– כיצד נוצר בית כזה?

יש בתים שפשוט מרגישים נכון. בתים מקסימים בהם הכל מתחבר לכדי תוצאה חלומית ומוקפדת החל מן התכנון, המשך דרך החומרים, פרטי הריהוט, האריגים, האביזרים הנכונים וכלה בתאורה המחמיאה ובצמחיה.

על מנת שבית חלומי שכזה יקרום עור וגידים לא די בהמצאות ההכרחית של אדריכל/מעצב בעל השראה וגורם מבצע איכותיים. כדי שהבית באמת ימצה את הפוטנציאל התכנוני הגלום בו דרושים גם לקוחות מיוחדים.

מה הם מאפייני אותם אנשים מיוחדים?

אלו לקוחות שכיף לעבוד אתם, שהעבודה אתם היא תהליך נעים, יצירתי, עם תקשורת טובה, כבוד הדדי, והתגברות משותפת על אתגרים, שגם הלקוחות יוצאים ממנו מאושרים וגם האדריכל יוצא בהרגשה טובה.

בעצם מה שהופך את המפגש בין המעצב ללקוח למפגש מוצלח הוא ערכים דומים. אז הנה הרשימה של הערכים המשותפים לי וללקוחות שלי שעשתה ועושה את הקשר בינינו למוצלח ואת תהליך הבניה/השיפוץ למוצלח:

אוהבים עיצוב – יש להם מושג לגבי מה הם אוהבים ורוצים והם מחפשים דמות מקצועית שתעזור להם לתרגם את הרצונות הללו לתוצאה מוצלחת. יודעים להעריך תכנון שהוא מעניין ואסתטי מחד אך שם דגש על פונקציונלית גבוהה וניצול חללים אופטימלי מאידך. מבינים את התועלת שיביא לדיירים בית הרמוני, מואר ומרווח. לקוחות כאלה בעצם רוצים ליצור בית שיוצר תחושה מזמינה, בית שנעים לגור בו ולארח בו. כיף להם שאורחים נכנסים לבית ומתפעלים ממנו, אבל הם מעצבים את הבית קודם כל שיהיה נעים להם עצמם – לא בשביל "שופוני". לקוחות אלה מבינים שלעיצוב יש השפעה על האווירה בבית ועל חיי היומיום – צפוף או מרווח, מבולגן או מסודר, מואר או חשוך, קל או קשה לתחזוקה, נוח לשימוש או חסר היגיון. הם גם מבינים שפרטים קטנים שלכאורה בלתי נראים בעין לא מקצועית (למשל פריסת הריצוף), משפיעים על המראה הכולל שמתקבל.

שואלים ומתייעצים – לקוחותי ואני מקיימים דו שיח לכל אורך הפרוייקט. באופן זה מתקבלת תוצאה מוצלחת המביאה לידי ביטוי את טעמו של הדייר בבית תוך הכוונה שלי. אני אוהב מאד שמתייעצים אתי. לקוחה שנעזרת בי לבחירת צבעים וחומרים, למעשה מראה שאכפת לה, כמוני, שהתוצאה תהיה יפה ואיכותית. היא מפיקה ממני את המיטב וגם אני בסופו של דבר יותר מרוצה מהתוצר, כי ההקפדה על הפרטים חשובה לי מאד. בכל מקרה, ההחלטה הסופית היא של הלקוחה עצמה, כי היא בסופו של דבר גרה בבית, לא האגו שלי…

מעריכים פונקציונליות– בית שמתוכנן מתוך ניתוח מעמיק של הצרכים, ההרגלים, ההעדפות וגם החולשות של הדיירים, הוא בית שנוח יותר לחיות בו, קל יותר לשמור אותו נקי ומסודר, ונעים לארח בו. בתפיסה שלי, הפונקציונליות חשובה ביותר, והיא משתלבת עם אסתטיקה גבוהה. לא אמליץ ללקוחות שלי על עיצוב יפה שבא על חשבון הפרקטיות ונוחות השימוש, אבל כמובן שהבחירה היא תמיד של הלקוח בסופו של דבר, ואני אצביע על כל ההיבטים בבחירה שלו.

אוהבי אדם ואופטימיים – כל תהליך בנייה או שיפוץ הוא מורכב, מעורבים בו גורמים רבים והעלויות בו גבוהות. בפרויקט כל כך מורכב, תקלות והפתעות לא נעימות הן שכיחות, והייתי אומר כמעט בלתי נמנעות. אני אוהב לקוחות שמאמינים לי שהכל פתיר, שמערבים אותי בדילמות ולחצים ומאפשרים לי להרגיע, לתווך ולמצוא פתרונות, גם כשמשהו נראה כמו קטסטרופה או "סוף העולם" בשלב ראשון. בין אם הויכוח הוא בין בני הזוג ובין אם מדובר בעימות עם קבלן או ספק, הנוכחות של אדריכל שיודע לנהל משברים, לתווך ולפשר, לפקח על הפעולות בשטח ולשמש פה ללקוחות כשדברים לא הולכים חלק, עוזרת להתגבר על המכשולים, למצוא את החיובי ולהגיע לסיום בהרגשה טובה של כל הצדדים.

ריאליים בנוגע לעלויות הפרויקט – תכנון מדוקדק קשור קשר הדוק לעלויות של הפרויקט. עם תכנון מקצועי לפרטים, ניתן לחזות מראש את העלויות של הפרויקט, לשלוט בתקציב בצורה טובה יותר, להימנע משגיאות ומעלויות תיקונים מיותרות, ואפילו לבצע מראש שינויים בתכנון במידת הצורך, בהתאם למגבלות תקציב. הנכונות להשקיע בתכנון האדריכלי, מאפשרת לקבל הצעות מחיר שניתן להשוות ביניהן, הצעות מחיר שמחייבות את הקבלן בזמן הביצוע ולא מאפשרות שליפות והפתעות ב"שיטת מצליח" ומונעות הרבה מהעימותים, הפיצוצים והלחצים ששומעים מחברים שעברו סיוט במהלך השיפוץ או הבניה. כשהציפיות הן ריאליות, ואין הפתעות משמעותיות, נמנעות גם הרבה אכזבות ושביעות הרצון בסיום הפרויקט גדלה.

90 צפיות0 תגובות

Comments


Commenting has been turned off.
bottom of page